דיקור לטיפול בכוויות – לא מה שחשבת

לפני שנחשפתי לרפואה היפנית ובפרט לגישתו ושיטתו של ד"ר מאנאקה (Dr. Yoshio Manaka) לא הייתי לעולם מאמין כי הדיקור יכול להיות אחד הטיפולים המוצלחים והיעילים לטיפול בכוויות אקוטיות מדרגה 1,2. פשוט לא הייתי מעלה זאת על דעתי!
לא רק שהטיפול כל-כך מאד יעיל ומוצלח, אלא שגם התיאוריה וההסבר להצלחתו האירו את דרכי להבנת ההשפעה העמוקה של הדיקור על גוף האדם.

המקרה האחרון התרחש ממש בשבוע שעבר ולכן החלטתי לא להתעצל ולכתוב לכם עליו מייד.
לרוב, לקוחות (ונדמה לי שגם רוב המטפלים) לא יחשבו על דיקור כטיפול לכוויה אקוטית. אבל כאשר מטפלים בקליניקה עמוסה, וותיקה בשכונה (המושבה הגרמנית בירושלים), קורה מידי פעם שאחד הלקוחות בטעות נכווה בכף היד – ובצורה ממש לא נעימה (בדרך כלל זה מלווה בסיפור והסבר מביך על איך התרחשה הכוויה… :) )
אז כך קרה שבוע שעבר, שמטופלת שהייתה אמורה להגיע התקשרה להודיע שנכוותה. האינסטינקט הראשון שלה היה לבטל את הפגישה, אבל אני מיד עניתי בביטחון רב: ״בואי, בואי! יש לי טיפול מצויין לכוויות!״.

כשהגיעה, יישמתי את פרוטוקול הטיפול בכוויות של ד"ר מאנאקה (שרשמתי עבורך מטה).
בעשר הדקות הראשונות של הטיפול לא היה שום שינוי – הכאבים היו עזים מאוד עם מגבלה חמורה בתנועה. אבל לאחר כמה דקות החל הקסם להתרחש והכאב החל להיחלש. חצי שעה אל תוך הטיפול בקושי נשאר זכר לכאב ולא נותרה אף מגבלה בתנועת היד והאצבעות. לאחר כמה דקות נוספות, הפציינטית כבר נהנתה משנת צהריים קלילה, מרגיעה ומרעננת. הכוויה עצמה נרפתה בתוך יומיים בלבד!!!

איך הכל התחיל?

זה היה במלחמת העולם השנייה, בזמן שד"ר מאנאקה היה מוצב כרופא צבאי עם מעט תרופות ואמצעים, כאשר הוא גילה והמציא את הטיפול בכוויות.
לפי התיאוריה שלו, איזור של כוויה נמצא עם עודף יונים חיוביים והגוף, כך הוא גילה, יודע לאזן את עצמו עם איזור אחר בו יהיה חסר יחסי של יונים חיובים כתגובה לכוויה. בדרך כלל אנו נמצא איזור זה במיקום הופכי ונגדי לאיזור הכוויה: ימין/שמאל, למעלה/למטה, קדימה/אחורה. ככה הגוף פועל.
ד"ר מאנאקה הבין כי ביכולתו להביא לריפוי על ידי איזון מצב זה.
בשל כך ד"ר מאנאקה המציא את הכבלים המפורסמים שלו – Ion Pumping Cords. כבלים אלו פשוטים להפליא, עשויים מכבל נחושת עם דיודה בצד אחד, הגורם למפל הריכוזים החשמלי לעבוד בצורה חד כיוונית. מ״השחור״ — ל״אדום״, וכך השיג ד"ר מאנאקה איזון בגוף.

אז מה כולל בעצם פרוטוקול הטיפול?

המצרכים: מחט אחת עדינה ודקה, נייר אלומיניום וכבל נחושת עם דיודה (Manaka Ion Pumping Cords).
את איזור הכוויה אנו מכסים עם החלק הלא מבריק של נייר האלומניום ועם כמה שיותר מגע שלו על הכוויה עצמה. נחבר את הקליפס השחור לנייר האלומיניום, ואת הקליפס האדום נחבר למחט עדינה הממוקמת בצורה מאוד שטחית בצד הנגדי ההופכי לאיזור הכוויה. הטבור מציין את מרכז הגוף, כך שבמקרה של כוויה בחלק של כף יד ימין (כף יד היא Yin) – הדיקור יהיה בחלק ה-Yang של כף הרגל השמאלית.
הנקודות היעילות ביותר לשיטה זו לפי ד"ר מאנאקה הן נקודות מפגש גדולות:
GB-35, Sp.6, TW-8, No name point (Pc.7 -ל Pc.3 אמצע הדרך בין).
או נקודות הפתיחה של המרידיאנים המיוחדים, שמטבעם מגיבים מצויין לשינויים פולריים ולשימוש בכלים פולריים:
.Lu.7, Kid.6, SI-3, TW-5, Bl.62, GB-41, Pc.6, Sp.4

בועז קולודנר כתבה רפואה סינית

תנסו ותבדקו את זה!!

אחרי כמה דקות הפציינט ירגיש הרבה פחות כאב וירגיש מאוד רגוע ואיזור הכוויה יחלים בצורה מהירה משמעותית ומפתיעה.

אשמח לשמוע פידבקים לטיפול וכמובן שמוזמנים ליצור קשר במייל חוזר בכל שאלה ועניין.

המון בריאות!
בועז