עמוד הבית אורח חייםמאמרים    

טיפולי דיקור סיני וטווינה- לילדים ותינוקות
הרפואה הסינית הקדישה תשומת לב מיוחדת לטיפול בילדים. תחום זה) דרש התמחות מיוחדת של המטפל .כבר מהמאה ה-11 (שושלת סונג) ישנו תיעוד של רופא הילדים הידוע Qian Yi- המתאר את הפיסיולוגיה והפתולוגיה הייחודית לילדים. הם משולים לעץ צעיר, לאביב המתפרץ ולרוח- בשינויים העוברים עליהם,בגופם הנמרץ, באיכות הדינמית והחיונית המאפיינת אותם. גופם נוטה לייצר חום בקלות, לצאת מאיזון, הם חולים בקלות - אבל גם יודעים להבריא במהירות. .גם האבחנה בילדים פשוטה, ה QI של הילדים זמין, טהור ונגיש.ולכן הם נענים יפה מאד לטיפול הסיני.ישנו תיעוד נרחב של מרפאים סינים, גם בעולם המערבי כמו ג'וליאן סקוט הבריטי, המעידים על טיפולים מוצלחים מאד בילדים.

הבעיות השכיחות בהן אנו מטפלים:

עיכול

מערכת העיכול אמורה להפיק מהמזון שהתינוק מקבל  את האנרגיה הזמינה. אנרגיה זו אמורה לשרת אותו בבניית גופו הגדל במהירות, בהתפתחות .

לעיתים  קרובות, מערכת העיכול לא מצליחה להתמודד עם הכמות, ובעיבוד המזון, מכיוון שאינה בשלה דיה ואינה עומדת בעומס. בעקבות זאת התינוק סובל מגזים, שלשול, או מתאמץ ביציאות. נוצרות הפרעות בזרימה,הוא סובל מכאבי בטן עוויתיים (colic) קשה לו להירדם, הוא מותש מבכי- תופעות אלה מקשות מאוד על תפקוד ההורים.

 

נשימה

מערכת הנשימה– מאוד פגיעה ועלולה בקלות 'לתפוס' וירוסים וחיידקים, ולפתח מחלות. תגובת הגוף ל'פולשים' הללו הינה הפרשת  ליחה, וזו מצטברת וגם היא חוסמת, מכבידה על היכולת לנשום ומקשה על התינוק.

מבין התינוקות והילדים ה 'אלרגיים' שנקרא להם  'בעלי רגישות יתר נשימתית', נוכל לראות את הילד שה'אפצי הראשון' – יאיים על התפתחות התקפית, אחר 'שתמיד מנוזל'  והילד ש'רק החלים – ושוב הוא חולה' – או שאולי לא הצליח להחלים לגמרי.

 

שינה

תינוקות וילדים זקוקים למנת שעות השינה הראויה, בהתאם לגילם– כדי לגדול בריאים ושמחים. לרבים מהם חוסר שקט שמפריע להם להרדם. אחרים, מתעוררים ומוכנים 'להפוך  את הלילה ליום', הם צוברים עייפות – וזהו מעגל שמזין את עצמו.

הגורמים שהזכרנו מעלה ונוספים – יספיקו כדי להטריד את הילד ולהפר את שנתו. התעוררויות מרובות ושינה לא מספקת – וכך נראה את  'התינוק הלא רגוע', ו 'הילד העצבני' או 'שאינו חיוני' (אליו מתלווה ההורה המותש).

 

הילד חולה – מתי ללכת לרופא ?

המחלות 'מאמנות' את הילד להבריא.

במהלך שנותיו הראשונות, התינוק/הילד יפתח מחלות – ויתאמן בלהבריא. וטוב שכך !

מידי פעם נרצה רק 'לסלק מכשול' בדרכו,-  ואת השאר הוא ידע לעשות בעצמו, בד"כ.

 מובן מאליו שבמצב של החרפה במחלה, או כשהילד במצוקה – צריך לנהוג באחריות מרבית, ההורים יפנו לעזרת אנשי מקצוע: רופאים, מרכזים לרפואת חרום, או מטפלים – כל מקרה יבחן לגופו  ועל סמך היכרות עם הילד הפרטי ועם תבניות המחלה שלו.

 

מחלות חוזרות

כאשר הילד לא לגמרי מצליח להחלים,– והמחלה חוזרת שוב ושוב.. ולא תמיד מצליחה האנטיביוטיקה להתגבר על התופעה.

הרפואה  הסינית מתבוננת בתופעה של 'המחלה המשתהה', או 'שיירים' שלה שנשארו בגוף והם מתעוררים שוב ושוב לתקוף – ומציעה טיפול מודולרי בהתאם לשלבי המחלה – שכולל גם טיפול בספיחים הללו - עד מיגורם, עד שהילד לא יחלה שוב במחלה הזאת, עד שהגוף הקטן שלו  'יקח את המושכות'  ויצליח לנהל את המאבקים.

 


חזרהXNET creation נקודת מגע רח' אסא 3, המושבה הגרמנית ירושלים טלפון/פקס: 02-5664155 דוא"ל :nekudatmaga@bezeqint.net