עמוד הבית אורח חייםמאמרים    

שטיפת סינוסים - Jala Neti
אנו נוהגים להתקלח בכדי להרגיש נקיים. ההודים נוהגים להתנקות גם מבפנים. לקראת החורף בועז קולודנר מסיר את האבק מתרגול שטיפת הסינוסים העתיק כהכנת הגוף והנפש לקראת העונה הקרה בשנה. ומביא בפניכם את עיקרי השיטה. הכינו את הצ'אקרה השישית! הסינוסים נפתחים, הריח חוזר לנחיריים, הטעם חוזר ללשון, ההכרה מתבהרת המחשבה מתנקה. הגשם שוטף מבחוץ, המלח ינקה מבפנים. היכנסו ונסו.

  

"לשטוף את הסינוסים" אינו נשמע דבר מושך אך אנסה לשפוך קצת אור על נושא זה, על מנת להדגיש את חשיבותו לגוף ולנפש.


מקורות העוסקים בשטיפת הסינוסים עתיקים מאד. המקורות הראשונים נכתבו לפני אלפי שנים בסנסקריט (שפה הודו אירנית עתיקה, מבין השפות ההודו אירופיות בה נכתבו הכתבים הקדושים ההודים). ניקוי הסינוסים נקרא בסנסקריט Jala Neti ומסתבר כי עד היום קיימים מקורות העוסקים בשיטת ניקוי זו. שטיפת סינוסים יעילה למגוון גדול של סימפטומים ופתולוגיות. השפעות תרגול ניקוי הסינוסים ניכרות בשני מישורים: הגוף והנפש (כמה מפתיע! על אף שברור למדי כי לא ניתן באמת לחלק ולהפריד בין השניים וכי הם הולכים יד ביד זה עם זה).


ההיבט הנפשי/תודעתי מהווה במקור את הסיבה לתרגול זה: היוגים בהודו העתיקה שבחו והיללו שיטת ניקוי זו (מבין שיטות ניקוי רבות שהיו נהוגות, חלקן קיצוניות, מוזרות וחזקות בהרבה). שיטה זו מהווה קרש קפיצה מעולה ומספקת תנאים אידיאליים למטרות אליהן חתרו היוגים בימים ההם: איחוד, התקדשות, תובנה והארה.

לכל איזור הסינוסים השפעה על הצ'אקרה (מרכז אנרגיה) השישית, היא הצ'אקרה הידועה ביותר - צ'אקרת העין השלישית. צ'אקרה זו ממוקמת במרכז המצח בין שתי הגבות, במקום בו נמצא מגדל הפיקוח ההורמונאלי (היפופיזה)

צ'אקרה זו, אחראית על מצבי תודעה גבוהים, ריכוז ושיווי משקל וככל שהעין "פתוחה" יותר מתקיימים תנאים אופטימאליים יותר למדיטציה ותובנה רוחנית.

כמו כן - מאז ומתמיד הדגישו רופאים את חשיבות החמצן והנשימה לגוף. דרכי נשימה פתוחים ואספקת חמצן מקסימאלית לכלל הגוף משפיעים בצורה ניכרת על מצבי דיכאון, דחק (Stress) ועייפות. הנשימה הינה בעלת השפעה מהותית על מצב הנפש, איכות וסוג המדיטציה.

ברמה הגופנית - לשטיפת הסינוסים השפעה אדירה על המערכת החיסונית.

במאה הנוכחית יותר ויותר אנשים סו בלים מבעיות הקשורות במערכת החיסונית. מצב זה נגרם כתוצאה מגורמים שונים, ביניהם: זיהום אוויר, מצבי לחץ המחלישים את הגוף, רעלנים בחומרי דשן, חומרים משמרים וצבעי מאכל, צריכה מוגזמת של תרופות, אלכוהול, סיגריות ועוד.

פגיעה במערכת החיסונית גורמת לגוף לתפקד תחת לחץ תמידי.

לבד מתופעות ברורות הקשורות באף אוזן גרון; לרבות הצטננויות חוזרות, דלקות גרון, סינוסיטיס, אלרגיות ואסטמה, לשטיפת סינוסים השפעות רב מערכתיות בתופעות כגון:

דלקת ממוקדת (לדוגמא, סינוסיטיס) המתקיימת לאורך זמן, עלולה להפוך לדלקת מערכתית ולגרום דלקות כרוניות אף באזורים רחוקים כגון דלקות פרקים וגידים. ע"י ביצוע שטיפה שגרתית זו ניתן להקל ואף לפתור בעיות אלו ובעיות נוספות (כגון כאבי צוואר או כתף)

דלקת כרונית אף היא גורמת לגוף לעבוד תחת לחץ מתמיד. לחץ זה עלול להשפיע על מערכות רבות הזקוקות לאיזון ובכך לגרום חוסר איזון במערכת העצבים או במערכת ההורמונאלית. מחקרים ביפן הראו כי בעיות כגון לחץ דם גבוה או דיכאון טופלו בהצלחה בעזרת שטיפת הסינוסים

בנוסף לכל, שטיפת סינוסים מעניקה חוש טעם וריח מפותחים יותר, תחושת רעננות, בהירות מחשבה, וריכוז - תחושות אלה ניתן לחוות כבר אחרי פעמים בודדות של שטיפה.

 

מידע נוסף על תרגול זה ניתן למצוא  במאמר המופיע באתר ומפרט על תהליך השטיפה.

 

 

בעבודתי היומיומית אני מוצא כי תרגול קבוע של שטיפת סינוסים מביא לתוצאות משמעותיות של הקלה בסימפטומים דלקתיים כרוניים ומערכתיים. הספרות הרפואית הסינית דנה בקשר בין דרכי נשימה פתוחות לבין הקלה בסימפטומים דלקתיים

Kiiko Matsumoto's Clinical strategies Vol 2, Kiiko Matsumoto International, P- 72

 

 נכתב על ידי בועז קולודנר מייסד ומנהל מרכז נקודת מגע, המרכז הרב תחומי לרפואה משלימה בירושלים

 

 


חזרהXNET creation נקודת מגע רח' אסא 3, המושבה הגרמנית ירושלים טלפון/פקס: 02-5664155 דוא"ל :nekudatmaga@bezeqint.net