עמוד הבית אורח חייםמאמרים    

דיקור יפני - הצצה קטנה אל שיטת העבודה
הדיקור היפני לפי שיטתה של Sensei Kiiko Matsumoto מושתת על אבחנה באמצעות מישוש נקודות בגוף האדם. טכניקת אבחנה זו אינה המצאה של הרפואה היפנית וכבר בקלאסיקות העתיקות של הרפואה הסינית אבחנה באמצעות מישוש ונקודות רפלקס מקבלת התייחסות רבה. אבחנה דרך מישוש התפתחה מאוד ביפן בזכות היותם של רבים מן המדקרים עיוורים וכן בזכות חשיפה של יפן לרפואה המערבית, הכוללת בתוכה שיטות כירופרקטיות אוסטאופתיות ואבחנה אורטופדית מודרנית (הדבר נכון בעיקר ללפני כ-50 שנים, אך לצערנו כיום חלק גדול מדי של האבחנה נעשה על ידי מכשור וצילומים, כך שידע זה של מגע נעלם מן העולם).
 
המשיכה שלי לעבודה בשיטת אבחנה זו החלה כבר לפני יותר מעשור ומאז היא מוכיחה את עצמה כל פעם מחדש כשיטה ברורה, מדוייקת ועם מקום מועט ביותר להשערות והנחות שאינן מבוססות.
 
ברוב המקרים, הטכניקה משלבת באלגנטיות בין ממצאי הבדיקה במישוש (רפלקסים), הטיפול והאבחנה. כמטפל, אני מקבל פידבק מתמיד בזמן הטיפול לגבי יעילות הטיפול, שמאפשר לי לחבר בינו לבין התלונה איתה הגיע המטופל ולממצאים (רפלקסים) שאני מוצא במישוש. טיפול שעובד, משחרר ומעלים את התגובות בנקודות הרפלקס, אני לומד תוך כדי הטיפול מדוע היו שם מלכתחילה ואת הקשר שלהם לתלונת המטופל. האבחנה למעשה מתבצעת תוך כדי הטיפול ואפילו רק בסופו.
 
זהו מצב יפיפה בו הלימוד שלי מתרחש בכל טיפול ומטופל מחדש.
 

על מנת להבהיר את אופן הטיפול, אציג סיפור מקרה לדוגמא:
 
התלונה: כאב גב
 
הטיפול נעשה על-ידי מישוש מדוייק ובירור היכן ישנן נקודות כואבות ואילו תנועות או תנוחות מחריפות את הכאב. במקרה שאביא אתייחס לתבנית נפוצה מיני רבות, אותה אני פוגש לא מעט בטיפולים. בתבנית זו מעורבות שתי מערכות מרידיאנים אנרגטיות המנוגדות אך משלימות זו את זו - Yin qiao\Yang qiao :
 
 Yin qiao– מערכת אנרגטית המבטאת חולשה עמוקה יותר ובאה לידי ביטוי ברפלקסים בעקב הפנימי, בחלק הפנימי של הברך, בתחתית הבטן סביב הטבור, תחת חולייה  L5 ועוד...
 
ואילו Yang qiao –מתבטא ברפלקסים וברגישות בצד ובאחורי הרגליים ומצדי עמוד השדרה.
 
איזון בין שתי מערכות אלו משפר בצורה ניכרת את הרפלקסים ותלונות של כאבי גב, מפרק הירך וסיאטיקה (הקרנת כאב לאורך כל הרגל). ישנם עוד שימושים רבים לנקודות אלו מעבר לטיפול בכאבי גב, כגון בעיות שינה, רגליים נפוחות ועייפות, דורבן, כאבים בקרסול ועוד.
 
לחיצה בלבד על 2 נקודות דיקור המפעילות את המערכות האלו ישחררו ויעלימו את כל הנקודות הרגישות הקשורות להן. אם בזמן לחיצה אין תגובה או שהתגובה בינונית, זהו סימן עבורי שהבעיה אינה במערכות אלו וכל התאוריה הזו "נזרקת" מיד לפח, ואני נפנה לבדוק מערכת אחרת שתיתן תוצאות ברורות ומיידיות. 
 
לסיכום, הרפואה היפנית מספקת שיטת עבודה מדוייקת וברורה למשתמש, אשר מאפשרת לדעת באופן מיידי את דיוק האבחנה וחשוב מכך – את יעילות הטיפול!

חזרהXNET creation נקודת מגע רח' אסא 3, המושבה הגרמנית ירושלים טלפון/פקס: 02-5664155 דוא"ל :nekudatmaga@bezeqint.net